jura a bruckner

František Jura: Byla to krásná oslava fotbalu

V pátek dorazily do Prostějova největší fotbalové legendy aby si připomněly 115 let zdejšího prvního klubu. Počasí i přízeň diváků oslavám přály, a tak mohl být předseda 1. S Prostějov a primátor města František Jura spokojen. Druhý den nám poskytl následující rozhovor.

Jak oslavy 115. narozenin klubu hodnotíte?

Myslím, že se opravdu vydařily. Obě akce, fotbalové utkání na stadionu Za Místním nádražím i společenský večer v Národním sportovním centru opravdu „klaply“. Jsem rád, že si lidé přišli historii klubu připomenout společně s námi. Zápas našich bývalých hráčů proti českým reprezentantům nad 40 let byl pro diváky opravdovou lahůdkou. Borce, jako je Jan Koller, Patrik Berger, Pavel Kuka, Marek Heinz nebo Martin Vaniak už na hřišti jenom tak neuvidíte. Navíc jsme už před zápasem mohli na trávníku přivítat Ivo Viktora a Karla Brückner, co víc si přát?

Když jste zmínil jména dvou fotbalových legend, nedá mi to nezeptat se, jak se vám podařilo je do Prostějova dostat?

Oba zde působili, sice krátce a dávno, ale vztah ke klubu mají. Ivo Viktor mířil na Moravu na rodinnou oslavu, takže se nám podařilo jej přesvědčit, aby udělal zastávku a věnoval nám pár hodin času. Problém ovšem nastal v Praze na nádraží, když mu ujel ten správný vlak. Naštěstí se nám v době internetu podařilo okamžitě koupit jízdenku na spoj jiného dopravce a přeorganizovat jeho odvoz z olomouckého nádraží.

Karel Brückner původně přijet nechtěl, domluvili jsme se jen na krátkém osobním setkání v Olomouci a natočení videopozdravu pro naše fanoušky. Sám mi ovšem chvíli po této domluvě zavolal zpět, že ještě vše zvážil, a že přijede. Byl jsem za to moc rád a doufal jsem, že mu návštěvu nic nepřekazí. Nakonec se mu v Prostějově moc líbilo a bylo vidět, že si zdejší atmosféru opravdu užívá. Při loučení jsem mu musel slíbit, že až budeme slavit 150 let klubu, zase ho pozveme. Byla to krásná nadsázka a milé rozloučení s touto osobností.

Na společenském večeru jste za účast děkoval také Rostislavu Václavičkovi, že?

Já jsem samozřejmě děkoval každému, kdo si s námi přišel historii klubu připomenout. Byl to dlouhý seznam jmen. Jenom připomenu, že s námi slavil i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga a hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Ale také Antonín Panenka, Karol Dobiáš, Jan Berger a Ladislav Vízek. A samozřejmě Rostislav Václavíček, osobnost, která se do historie klubu zapsala velmi výrazně. Několik dní před akcí mi telefonoval, že mu zdraví zřejmě neumožní přijet, nakonec se to ale podařilo.

Řada bývalých hráčů bohužel nemohla přijít, protože už nejsou mezi mezi námi. V některých případech se nám ovšem podařilo dohledat jejich potomky.

Kdo se na přípravě oslav podílel?

Byli to především lidé z našeho klubu, případně fandové prostějovského fotbalu. Chtěl bych jim touto cestou moc poděkovat, mají za sebou měsíce práce, kterou navíc museli zvládnout vedle svých běžných starostí o klub a a jeho hráče. A samozřemě jsme využili každé podané ruky zvenčí. Muzeum nám umožnilo využít dokumenty z jeho fotbalové výstavy, Jiří Dobiáš pro nás napsal publikaci mapující oněch 115 let. Ani jsem nestihl každému poděkovat, proto by to rád udělal alespoň touto cestou.

Zajímavostí večera moderovaného Petrem Salavou bylo promítání dokumentu o historii klubu. Uvidí jej i další zájemci?

Určitě ano, ale dejte nám nějaký čas. Přidáme k němu ještě záběry z pátečních oslav a vytvoříme důstojnou připomínku dosavadní historie 1. SK Prostějov. Film pak představíme veřejnosti, která jej bude moci také získat.

(rozhovor jsme převzali z Prostějovského večerníku)