Aleš Rus

Trenér U15 Aleš Rus: Chceme se porvat o nadstavbovou skupinu

V příštích dnech vám nabídneme několik rozhovorů s našimi trenéry, kteří se věnují práci s mládeží. Startujeme palbou otázek na Aleše Rusa, který pracuje s týmem U15.

Jak si spokojen s podzimní části soutěže?

Ahoj, podzim hodnotím velice kladně. Udělali jsme velký kus práce a to se projevilo na hře. Po „rozkoukávací“ sezóně v U14, jsme absolvovali poctivě letní přípravu s vhodně doplněným kádrem i hráči, kteří loni vypomáhali ročníku 2004, a bylo to znát.

Soutěž je nesmírně vyrovnaná a každý zápas je opravdu otevřený, proto jsem rád, že jsme neprožili nějakou špatnou sérii zápasů. Vždy, kdy náš výkon nebyl ideální, jsme to hned další zápas napravili.

Hodně si cením zápasů s Baníkem, Slováckem, Sigmou i Zbrojovkou, tedy těmi nejlepšími v soutěži, kde naše výkony opravdu byly vynikající a diváci, kteří se přišli podívat, viděli nadstandardní utkání kategorie U15.

Naopak musíme rozhodně zlepšit kombinaci, kdy děláme plno nevynucených chyb, soustředění po celou dobu utkání a zejména proměňování šancí, ale to je takový celorepublikový evergreen.

Jak probíhá a bude probíhat zimní příprava, na co se zaměřujete?

Zimní příprava začala brzy a je velmi náročná. Máme na programu až 11 utkání, kdy jsme hráli jak s týmy z naší ligy, poté z žákovských divizí kombinované s jejich mladšími dorostenci, a také s rakouským a slovenským soupeřem. Vrcholem by mělo být pětidenní herní soustředění v Praze, kde se utkáme se Spartou Praha a dalšími týmy České žákovské ligy.

Hráči přistupují k tréninku příkladně a je jen otázka času, kdy zase výkonnostně půjdeme nahoru.

Chválím také, že jsme si na začátku přípravy stanovili jasná pravidla, kdy každý hráč se individuálně připravuje na trénink v kabině formou core cvičení, švihadla nebo jiné aktivace svalů a bez výjimky to všichni hráči samostatně plní.

Herní věci, na které se chceme zaměřit, je určitě zlepšit kombinaci, otáčení hry a odvahu hráčů v poslední třetině hřiště.

S jakým cílem jdete do jarní části soutěže?

Soutěžní cíl do jarní části je jasný, všichni se chceme porvat o nadstavbovou skupinu 1 – 6, cítíme, že po slušně rozehraném podzimu je to reálné a byla by škoda se tohoto cíle alibisticky vzdávat. Tabulka je ovšem velmi vyrovnaná a los máme těžký, což může být velmi ošidné. Pokud by se nám to ale nepodařilo, nebyla by to žádná tragédie. Prostě půjdeme zápas od zápasu předvést to nejlepší co umíme a ono to nějak dopadne.

Fotbalově si dávám za cíl, aby hráči zase udělali výkonnostní vzestup, jako každý půlrok, aby z každého tréninku a zápasu odcházeli s dobrým vnitřním pocitem, že pro to udělali maximum. Také se těším na zápasy s nejlepšími týmy, protože, když opravdu přistupujeme k celému tréninkovému procesu svědomitě, zjistili jsme, že i taková utkání nejsou pro nás ztracená a jsou výbornou školou.

Jak vypadá složení kádru pro jaro oproti podzimu?

Jsem rád, že nakonec kádr zůstal pohromadě ve stejné podobě jako na podzim. Ztrátou je určitě dlouhodobější zranění Burgeta, který je po operaci a po velmi dobrém podzimu nám na jaře nepomůže. Na to reagujeme příchodem na hostování Štěpána Illíka z Kozlovic, kde se dolaďují poslední detaily. Cítím z týmu, že jsme opravdu jedna velká parta, která drží při sobě a navzájem se respektuje, což nám může do jarní části jen pomoct.

Na závěr bych chtěl popřát všem kategoriím, aby se jim vyhýbaly nemoci a zranění a dařilo se ve zbytku přípravy a hlavně v jarní části sezóny.