so 27. 4. 2024 10:30 @ HFK Olomouc, Staškova, FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA, 25. kolo

1. SK PROSTĚJOV - FC VYSOČINA JIHLAVA 3:0 (2:0)

Branky: 13. O. Ševčík, 28. M. Mach, 90+4. P. Jaroň

Žluté karty: 58. Šimek – 63. Lacko, 74. Novák (vedoucí), 78. Šancl

Prostějov: Mucha – R. Látal, O. Ševčík, Štěrba, Harušťák – M. Mach - P. Jaroň, Koudelka (C) (89. Matocha), Šimek (90+3. Bednár), Bartolomeu (85. Slaměna) – Malec

Jihlava: Soukup – Piško, Vedral (C), Sládek – Chytrý (66. T. Svoboda), A. Pešek, Lacko (85. Sagna), Farka (85. Shudeiwa) – Šancl – T. Franěk (57. Selnar), Araujo-Wilson (57. Křehlík)

Rozhodčí: Orel – Pospíšil, Malimánek

Životně důležitý zápas ve 25. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY fotbalisté 1. SK Prostějov zvládli. Jakákoli ztráta v utkání s Jihlavou by je ještě více přikovala na sestupových příčkách. Eskáčko v těžkou situaci zvládli, zvítězili 3:0 a stáhli ztrátu na záchranu na jediný bod.

Po celých třech minutách mohli domácí prohrávat. Po špatné komunikaci obrany a přihrávce Arauja se dostal za obranu Franěk. Muchovi ukázal hokejový blafák, z ostřejšího úhlu ale trefil pouze boční síť.

Prostějov dal o sobě poprvé vědět po devíti minutách. Malec vystihl rozehrávku brankáře Soukupa, ze zisku ovšem domácí nic nevytěžili. Ve 13. minutě z levé strany odcentroval Bartolomeu, k přetaženému míči se dostal Ševčík a jeho hlavička skončila v jihlavské síti – 1:0.

O pět minut později přiletěl od Látala do pokutového území další centr, Soukup tentokrát míč bezpečně odvrátil na roh. Celek z Vysočiny se snažil o vyrovnání, kousek od zakončení byl ve 24. minutě po dlouhém autu Piška. Sérii hlaviček ukončil razantním zákrokem Mucha. Vzápětí se domácí dostali do brejku, před nabíhajícím Ševčíkem srazila finální přihrávku obrana na roh.

Ve 28. minutě přišla druhá prostějovská radost. Na centr od postranní čáry si naskočil Mach a dokonale se trefil umístněným pokusem hlavou. Jihlavský brankář byl také v tomto případě bezmocný.

Hosté byli opaření a až ve 40. minutě se připomenuli sérii centrů. Nakopávané míče odvrátil Mucha a Malec, k přímému ohrožení branky nakonec vůbec nedošlo a závěr poločasu si už domácí bez problémů pohlídali.

Druhou část zápasu zahájil nebezpečným výpadem Jaroň, defenziva Jihlavy si s ním poradila, stejně jako s následným rohem. Hosté se snažili o návrat do utkání a málem jim to vyšlo v 56. minutě. Střílenou přihrávku Chytrého na volného Arauja přerušil pozičně dobře postavený Štěrba.

Eskáčko hrálo chytře a nepouštělo protivníka do větších šancí. Samo čekalo na rychlé brejky. Po jednom z nich vybojovalo v 68. minutě roh, po kterém ve velmi dobré pozici hlavičkoval Malec těsně nad jihlavské břevno.

V 71. minutě se přece jen hosté dostali do gólové šance. Střídající Svoboda v ideální pozici před prázdnou brankou minul přihrávku Farka. S přibývajícím časem fotbalisté Jihlavy ztráceli koncentraci a převahu si chtěli vynutit ostřejšími zákroky. Ani tím se Hanáci nenechali rozhodit.

Deset minut před koncem po pasu Koudelky vyplul za obranou Bartolomeu, v těžké pozici však nezamířil přesně. V 88. minutě se po špatném odkopu Muchy dostal do stoprocentní příležitosti jihlavský Selnar, prostějovský brankář však dokázal svoji chybu napravit a dobrým pohybem dostal protivníka z optimální pozice.

V nastavení naopak po ideální přihrávce Malce běžel sám na Soukupa Jaroň, který měl čas nachystat si zakončení a definitivně rozhodl o nesmírně cenném vítězství.

Hodnocení Radima Kučery:

„Věděli jsme, že nás nečeká nic jednoduchého, což se potvrdilo hned na začátku, kdy jsme přežili velkou šanci soupeře. Po výprasku ve Varndsorfu jsme se potřebovali vzpamatovat. Podařilo se nám dobře vyřešit dvě standartní situace, to bylo klíčové. Pak jsme si to zkušeně drželi. Ve druhém poločase jsme se snažili nedostat kontaktní gól, který by znamenal velkou komplikaci. I to se podařilo. Zpočátku jsme ztráceli míče, postupně se nám začalo dařit víc a nakonec jsme dali i třetí gól. Nasazení Ondry Ševčíka jsme řešili od středy. Oba jsme věděli, že je to trošku riziko, ale vyplatilo se nám to. Jeho přítomnost týmu pomohla, navíc se střelecky prosadil, což byla velká vzpruha pro všechny na hřišti.“