ne 19. 5. 2024 17:00 @ HFK Olomouc, Staškova, FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA, 29. kolo

Výhra znamená, že záchrana je v našich rukách

Branky: 9. Malec, 80. Harušťák, 83. J. Matoušek II – 54. Kopečný.

Žluté karty: 75. Ševčík, 90+1. Látal – 49. Kadlec, 71. Haitl. Červená karta: 21. Málek (OPA)

Prostějov: Mucha – Bartolomeu, Ševčík, Štěrba, Harušťák – Habusta (60. Matocha), Mach (78. Jamiu) - Matoušek (89. Látal), Koudelka (C), Jaroň (60. Slaměna)- Malec

Opava: A. Richter – Pejša, Janoščín (C), Málek, Ondráček (85. Hýbl), Omale (85. Kim), Blecha, Kadlec (85. Velička), Haitl (71. Rataj), Kopečný, Marzuq (71. Rezek).

Rozhodčí: Hocek – Mokrusch, Dohnálek.

Loučení s holickým azylem bylo pro fotbalisty 1. SK Prostějov vítězné. Povedeným závěrem porazili ve 29. kole druhé nejvyšší soutěže Opavu 3:1 a využili téměř sedmdesáti minutovou přesilovku po vyloučení Málka už ve 21. minutě utkání.

Slezané přijeli v pozici zachráněného týmu a logicky se nikam nehnala, domácí naopak potřebovali vyhrát a tomu odpovídala jejích aktivita na útočné polovině. V 8. minutě si míč do středu navedl Bartolomeu, jeho pokus z 18 metrů však zablokovala obrana. Stejný hráč rozehrál následující rohový kop a přesně našel Malce, který lehkým přiťuknutím zády k brance otevřel skóre.

Hosté mohli srovnat krok o čtyři minuty později. Velký závar v pokutovém území vyřešil odkopem Habusta. Další šanci Opavy zlikvidoval Mucha, když vyrazil nepříjemnou střelu Kadlece. Po ztrátě na polovině hřiště se v 19. minutě tlačil před branku Blecha, jeho centr odkopl na roh Ševčík a vzápětí hlavičku Pejši chytil jistě Mucha.

O minutu později opavský Málek fauloval bez míče loktem Haruštáka a viděl červenou kartu, což otupilo útočné snahy hostujícího výběru. V poměrně dusném počasí tempo lehce opadlo a hráči eskáčka především kontrolovali míč a drželi se a útočné polovině. Přesto mohli přidat další branku po centru Matouška ve 31. minutě. Jaroňovi chybělo ke gólovému zakončení půl kroku. Po čtyřech minutách pálil z otočky Mach a jeho přízemní pokus o centimetry minul levou tyčku Slezanů.

Pět minut před pauzou se vydal na velké sólo hostující Ondráček. Přes několik soupeřů se prodral až do pokutového území a tvrdé zakončení zlikvidoval skvělým zákrokem Mucha.

Druhý poločas začal pěkně zostra. Rána domácího Koudelky orazítkovala břevno, na druhé straně nadějný brejk nedotáhl přesně Yahaya. Koudelka měl pěknou příležitost i v 52. minutě, Richter byl ale připravený.

Nečekaně udeřilo na druhé straně. Roh Kadlece na zadní tyč procpal do sítě nehlídaný Kopečný a bylo vyrovnáno. Vrátit Prostějovu vedení mohl po minutě Mach, ze tří kroků ale hlavou netrefil branku. Výsledkem nepohnul ani Koudelka v 63. minutě, kdy jeho pokus skončil kousek nad opavskou šibenicí. Mezi tyče se o chvíli později nevešla ani rána Matochy.

Dvacet minut před koncem chyboval v rozehrávce Mach. Střídající Rataj po minutě na hřišti ale nechal pouze vyniknout Muchu. Dvanáct minut před koncem promáchl parádní centr do pokutového území Matoušek. Pak už se domácí dočkali. Další centr propadl až na zadní tyč k Harušťákovi a ten propálil opavského brankáře. Gól dal domácím křídla a po dvou minutách se radovali potřetí. Opavskou obranu připravila o míč dvojice Koudelka, Malec a smetanu slíznul Matoušek. Čtvrtý gól ještě mohl po kombinaci celého útoku přidat Jamiu tři minuty před koncem. Neujala se ani křížná střela Harušťáka na začátku nastavení, na vítězství eskáčka to ale nemohlo nic změnit.

Hodnocení Radima Kučery:

„Byl to pro nás další nesmírně těžký zápas. Už před zápasem bylo jasné, že když poslední dva zápasy vyhrajeme, zachráníme se. Jenže to se lehce řekne a hůř udělá. Ten tlak je enormní a jsme pod ním od prvního jarního kola. Začátek nám vyšel parádně. Dali jsme gól, pak přišla červená karta. Jenže to nás paradoxně hodně svázalo. Opava pak vyrovnala a měla některé další šance. Bylo vidět, jak je uvolněná a hodně nás potrápila. V závěru jsme si pomohli další standardní situací a pak se rychle podařilo dát třetí gól a