st 17. 4. 2024 16:30 @ HFK Olomouc, Staškova, FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA, 23. kolo

Žluté karty: 56. Malec, 60. J. Matoušek II – 28. Ab. Sylla

Červená karta: 42. Štěpánek.

Prostějov: Mucha – R. Látal (84. Zapletal), Štěrba (73. Slaměna), Bednár, Harušťák – Habusta (73. Matocha) – Bartolomeu, P. Jaroň (59. Jamiu), Koudelka (C), J. Matoušek II – Malec

Vyškov: Borek – Aberkane (84. Němeček), Straalman, Ab. Sylla, Ilko – Mafwenta, F. Štěpánek (C), Eneme (84. Lahodný) – Diallo (69. A. Svoboda), Fomba (90. Delferriere) – Krollis (84. Bayo)

Rozhodčí: Černý – Podaný, Dohnálek

Ani dlouhá přesilovka nepomohla fotbalistům 1. SK Prostějov k bodovému zisku v utkání proti Vyškovu. Ve 23. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY vyhráli hosté 1:0, přestože od 43. minuty hráli bez vyloučeného kapitána Štěpánka.

Hosté ukázali, že nepřijeli bránit hned ve 4. minutě, kdy Syllova dělovka proletěla jen těsně nad břevnem Muchovy branky. Eskáčko se poprvé ukázalo o chvíli později. Bartolomeu rozehrál přímý kop obloučkem přes zeď na Jaroně, jeho centr však pouze proletěl pokutovým územím.

Ve 12. minutě byli hosté kousíček od vedení. Po domácí ztrátě na útočné polovině Eneme vysunul do samostatného úniku Fombu. Válku nervů vyhrál brankář Prostějova, který chytil stoprocentní šanci. Mnohem méně práce měl hostující Borek se zakončením Koudelky doprostřed branky.

Ve 27. minutě si to dvakrát rozdal s Borkem Matoušek. Po centru Koudelky hlavičku prostějovského hráče vytáhl vyškovský gólman na roh a po jeho rozehrání si poradil i s dalším zakončením hlavou. Po půl hodině se Vyškov dostal do dobré příležitosti po účinném napadání, závar však obrana Hanáků s vypjetím všech sil uhasila.

Závěr poločasu ovlivnila situace ze 43. minuty, kdy hostující kapitán zbytečně na polovině hřiště sestřelil Látala a viděl rovnou červenou kartu. Hned vzápětí mohl vyloučení potrestat Jaroň, centr Matouška ale poslal nad bránu.

Tři minuty po obrátce u postranní čáry fauloval Habusta a centrovaný přímý kop po zmatcích v prostějovském pokutovém území poslal do sítě Sylla. Po inkasované brance Prostějov soupeře zatlačil před pokutové území Vyškova, do velké šance se přesto dlouho nedostal. Až v 58. minutě vyslal utěšenou ránu Štěrba, která skončila kousek od pravé tyčky. Brankovou konstrukci po dalších pěti minutách dokonce rozezvonil Matoušek po rohovém kopu, ani z této šance domácí nevyrovnali. Hosté betonovali, co to jen šlo. Čtvrt hodiny před koncem si míč zpracoval v pokutovém území Malec, jeho zakončení vyškrábl Borek a další zakončení Bednára skončilo nad brankou. Jedenáct minut před koncem to marně zkoušel z dálky Koudelka. V závěru řádné hrací doby nemířil přesně ani Jamiu po jednom z dalších centrů. Gólovou ránu domácího útočníka v nastavení vyrazil Borek a Vyškov pak už vítězství uhájil.

Hodnocení Radima Kučery:

„První poločas byl celkem vyrovnaný, snažili jsme se o přečíslení v krajních prostorech, což se nám dařilo víc v první části zápasu. Vyloučení nás mělo nakopnout, ale hráče to spíše svazovalo. Chyběla tam odvaha vzít to na sebe. Vyvést míč, přečíslit soupeře. Vyškov jsme nepřekvapili, byli tam jen centry a takové poloviční šance. Navíc jsme dostali zbytečný gól, kdy jsme si po standartní situaci nepohlídali volného hráče. To byl trest za laxnost. Soupeř pak ukázal svoji kvalitu a dobře bránil. Nikdo nebyl kreativní, míč jsme si předávali jako horký brambor. Chyběla nám odvaha. Po předchozích zápasech jsem si myslel, že na tom budeme lépe. Bodům jsme nešli naproti, proto je nemáme.“