so 25. 5. 2024 17:00 @ Seifertova, Praha 3, FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA, 30. kolo

Výhra na Žižkově znamená záchranu !!!!!!!!!

FK VIKTORIA ŽIŽKOV - 1. SK PROSTĚJOV 0:2 (0:0)

Žluté karty: 53. Řezáč, 80. Rosa, 80. Klusák, 90+5. Bajza, 90+5. Hönig – 65. Harušťák, 90+3. Mucha.

Prostějov: Mucha – Látal, Štěrba, Harušťák Zapletal (86. Rudzan) – Habusta – Bartolomeu (90+6. Mach), Koudelka (C) (90+6. Matocha), Šimek (81. Slaměna), Matoušek (81. Jaroň) – Malec

Žižkov: Bajza – Řezáč (60. Kozojed), M. Richter, Broukal, Klusák (82. T. Ret) – Petrák (76. Rosa), Jirásek (C) – F. Ret (60. Batioja), Sixta, Muleme – Toula (82. Hönig)

Rozhodčí: Rouček – Kotík, Dresler

Až do posledního kola museli fotbalisté 1. SK Prostějov bojovat o záchranu druhé ligy. A podařilo se to! V závěrečném utkání sezony vyhráli na Žižkově 2:0, když se dokázali střelecky prosadit po přestávce. Domácí ale až do konce bojovali o vyrovnání, definitivně rozhodla až pátá minuta nastaveného času.

Na hřišti pod televizním vysílačem se do prvního náznaku šance dostali domácí ve 4. minutě. Po přímém kopu ale ošemetnou situaci rychle uklidnil Mucha. Na druhé straně Hanáci také zahrozili po standartní situaci. Po rohovém kopu vrátil Bartolomeu míč do vápna, hlavička Malce se ale nevešla mezi tyče. Do brankového prostoru se naopak o chvíli později trefil Sixta, našel ale pouze připraveného Muchu.

Na konci patnácté minuty už se domácí téměř radovali, když se u levé tyče objevil osamocený Ret, v tutové šanci ale neusměrnil míč do sítě. Stejný hráč na sebe upozornil ve 21. minutě, když napřáhl z dvaceti metrů a jeho přesnou ránu musel vyrazit prostějovský brankář.

V dalších minutách hráči Viktorie drželi míč především na vlastní polovině a snažili se o dlouhé přihrávky na křídla. Do žádné příležitosti se tímto způsobem nedostali. Fotbalisté eskáčka na tom byli podobně, jejich výpady před žižkovskou branku vesměs neměly dlouhé trvání.

Zlepšení přinesl závěr poločasu. Na začátku poslední pětiminutovky musel Koudelkovu střelu vyrážet Bajza. Po přetaženém rohu pálil z voleje Zapletal a žižkovský gólman svůj tým skvěle podržel. První poločas tak skončil bez branek.

Hned po změně stran měl gól na kopačce Látal, jehož dělovku vyrazil Bajza. Jen o chvíli později se po rohovém kopu dostal k zakončení Habusta a jeho hlavička přeletěla břevno. Svoji převahu Prostějov přece jen dokázal využít v 51. minutě. Své krásné sólo přes několik hráčů zakončil odvážným vnikem do pokutového území a přesnou střelou Matoušek.

Cennou pojistku mohl po dalších osmi minutách přidat Šimek, který si těsně před šestnáctkou nádherně narazil s Malcem a pak vyslal přízemní střelu, kterou ale opět zneškodnil brankář domácího výběru.

Domácí se nechtěli smířit s porážkou před domácími fanoušky a snažili se alespoň o vyrovnání. Eskáčko ale bylo dobře zformované a včas dokázalo reagovat na každý náznak přečíslení. Šest minut před koncem se přesto dostal do pokutového území střídající Rosa, jeho střílený centr lapil robinzonádou Mucha.

V závěru Žižkov pořádně přitlačit. Do prostějovského vápna směřoval jeden centr za druhým a hostující defenziva byla pod velkým tlakem. Do vlastního pokutového území se stáhl i útočník Malec, který naplno využíval svoji výšku. V páté minutě se pak za domácí obránce dostal Jaroň a přesným zakončením dal razítko na prostějovskou záchranu.